2. srpna 2016

Chcete se zúčastnit korunovace Karla IV.?

3. a 4. září 2016 se koná největší akce k příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV. Lucemburského, krále Zemí koruny České a císaře Svaté říše Římské, a to KORUNOVAČNÍ SLAVNOSTI, pořádané naší alma mater a hlavním městem Praha. Vzhledem k velikosti akce hledáme organizační posily do průvodu a korunovačních slavností na oba dva dny, ideálně z povolaných řad - historiků a kunsthistoriků (teology nevyjímaje)). Účast na tomto jedinečném historickém projektu je finančně ohodnocena, avšak sama přítomnost Vám jistě bude nemalou odměnou.

Kontakt:

Barbora Uchytilová, mail .

Více informací osamotné korunovaci najdete na webových stránkách nebo facebooku.

Vědecký projekt „Korunovace Karla IV. českým králem“ je pokusem o rekonstrukci korunovačního řádu českých králů podle Ordo ad coronandum Regem Boemorum, sepsaného Karlem IV., a podle dalších historických pramenů a dokumentů. Nádherná slavnost, při níž se stal českým králem Karel Lucemburský a královnou Blanka z Valois, se konala 2. září 1347 v románské Spytihněvově bazilice sv. Víta na Pražském hradě a celebroval ji první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Karel již dříve přikázal zhotovit Svatováclavskou korunu, která se pak provždy stala symbolem Českého státu a hodnosti panovníka. Rekonstrukce korunovačních obřadů tak naváže na úspěšnou realizaci v roce 2007, uvedenou v pražském benediktinském opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích. Podklady pro dramaturgii a scénář tehdy připravili odborníci z Ústavu dějin umění Akademi věd ČR a Ústavu dějin křesťanského umění KTF Univerzity Karlovy v Praze.