27. září 2016

Nový projekt Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty UK

Velké ženy ve Visegradském regionu: kult a umění s nimi spojené.

Cílem projektu je představit významné ženy střední Evropy 13. století, pocházející většinou z královských rodů, a to se zaměřením na uměleckou tvorbou, která byla spojena s jejich působením, stejně jako na jejich kult, který se rozvinul zejména po jejich smrti. Tyto ženy sehrály zásadní roli v politických i kulturních dějinách střední Evropy a jejich význam dalece přesahoval hranice jednotlivých státních útvarů již za jejich života.

Hlavní aktivitou projektu bude dvousemestrální stejnojmenný kurz, během kterého k vybraným tématům proběhnou také přednášky předních odborníků z Polska, Slovenska a Maďarska: doc. Romualda Kaczmarka, doc. Ivana Geráta a prof. Marie Prokopp.

Na kurz navazuje exkurze v polské Vratislavi.

Bližší informace naleznete na stránkách projektu:

Přednášky v rámci projektu:

8. listopadu 2016, 15.30

Význam Sv. Alžběty Durynské v kulturním životě Evropy

prof. Maria Prokop

15. listopadu 2016 od 15.30

Chudoba v kontextu: Násilí, utrpení a manželská mystika v obrazové legendě o sv. Alžbětě

Doc. PhDr. Iván Gerát, PhD.