24. května 2022

Medaile za zásluhy o rozvoj vědy pro Stanislava Sousedíka

Učená společnost České republiky na svém XXVIII. valném shromáždění 16. května 2022 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, vědeckým novinářům, pedagogům a talentovaným středoškolským studentům. Medaili získali astrofyzik Jiří Bičák, biochemik Jan Konvalinka, filosof Stanislav Sousedík a vědečtí novináři Ivan Boháček a Petr Koubský.

Prof. PhDr. Stanislav Sousedík, CSc., Dr. h. c., je pedagogem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, patří do okruhu žáků Jana Patočky. Je jedním z nejvýznamnějších současných českých filosofů, ačkoliv mu bylo v jeho akademické dráze po dlouhou dobu soustavně bráněno komunistickým režimem. Ve své práci se soustředí hlavně na tematiku středověkého a raně novověkého křesťanského myšlení, scholastiky či přirozenoprávní teorie.