28. května 2018

Soutěž vysoce kvalitních monografií na UK

Jako každý rok proběhla i letos v rámci Univerzity Karlovy Soutěž vysoce kvalitních monografií. V letošním ročníku se v první „dvacítce“ umístila i monografie z KTF UK. Hlavním cílem soutěže je ocenění autorů vysoce kvalitních monografií a jejich mateřských fakult či dalších univerzitních součástí. Soutěže se mohou zúčastnit všechny fakulty a další součásti UK. Nominované monografie jsou hodnoceny dvěma komisemi jmenovanými Vědeckou radou UK a to Komisí pro humanitní a společenské vědy a Komisí pro lékařské a přírodní vědy. Každá komise má jedenáct členů. V běžném kalendářním roce se hodnotí monografie z předloňského kalendářního roku, které jsou evidovány v Registru informací o výsledcích (RIV). Průběh soutěže se řídí opatřením rektora č. 59/2017.

Na 14. místě se letos umístila kniha Lucas Cranach starší a malířství v českých zemích 1500–1550 dr. M. Nespěšné Hamsíkové. Kniha sleduje dílo tohoto umělce v širších souvislostech – zejména ve vztahu k českému prostředí – a detailně seznamuje s odrazem jeho umění v malířství českých zemí v klíčové době přerodu mezi gotikou a renesancí. K názornosti výkladu přispívá množství barevných reprodukcí a srovnání. Lucas Cranach starší byl umělcem všestranného talentu, jehož výtvarná estetika nalezla ve své době nebývalou odezvu a zasáhla i do Čech prostřednictvím jeho žáků a následovníků. Jeho malířská dílna tvořila pro dvůr saských kurfiřtů malby s vytříbeným filozoficko-spekulativním obsahem a zároveň stála u zrodu programově protestantských vyobrazení, přinášejících širokému publiku myšlenky reformátora Martina Luthera.

Celou listinu oceněných monografií v rámci UK naleznete zde. Výsledky starších ročníků jsou dostupné zde.

Autor: Marie Opatrná