11. září 2018

Muzeum umění a designu v Benešově (MUD) otevírá v úterý 18. září po rozsáhlé rekonstrukci novou výstavní sezónu pěti výstavami. Prezentovat bude hlavně významná díla ze své sbírky. Díky rekonstrukci je zde prostor i pro mladší autory a významné výtvarníky. K tomuto významnému kulturnímu počinu přispěli i studenti a absolventi KTF UK.

Nejcennější kolekcí děl je bezesporu sbírka Jiřího Šetlíka, kterou daroval tento historik umění muzeu před osmi lety. Najdou se v ní ojedinělá díla Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové, Františka Tichého či manželů Janouškových. K výstavě vychází i katalog v limitované edici 130 kusů, který graficky zpracovat Jakub Gruber.

„Při znovuotevření MUD chceme představit to nejhodnotnější z naší sbírky, a proto jsme zvolili dar Jiřího Šetlíka a výběr z pozůstalosti malíře Zdeňka Kirchnera. Zároveň chceme reflektovat současné dění ve výtvarném umění. Stanislav Kolíbal patří již několik desítek let mezi nejuznávanější umělce u nás i ve světě. Máme radost, že v prvním sále bude k vidění jeho autorská instalace nejnovějších reliéfů. Oproti tomu v suterénu představíme současnou tvorbu mladé výtvarnice Sandry Majerové. V nejtypičtější a nejznámější části budovy, ve výstavní síni Ladislava Šímy, zahájíme výběrem z tvorby uznávaného benešovského výtvarníka Jana Dvořáka,“ představuje výstavní program ředitelka MUD Lenka Škvorová.

Pod vedením ředitelky Lenky Škvorové pracovní tým muzea tvoří Alena Bartková, Lukáš Císař či Soňa Vačkářová. Dále do týmu patří Barbora Ficková, Markéta Hornerová, Lenka Chýlova a Klára Vetterová, jež jsou právě studenty a absolventy naší fakulty.

Vernisáže výstav v rámci otevření MUD:

• Stanislav Kolíbal / Cestou shody a rovnováhy, 19. 9. – 22. 11. 2018

• Šetlík pro MUD, 19. 9. – 1. 2. 2019