3. října 2018

Ocenění prof. Ludvíka Armbrustera

Jednadvacet osobností z řad vědců, odbojářů i sportovců převzalo z rukou předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) stříbrné pamětní medaile Senátu. Jedním z nich byl také emeritní děkan Katolické teologické fakulty UK prof. Ludvík Ambruster. Medaile je udělována osobnostem, které vynikly ve svém oboru nebo přispěly k dobré pověsti Česka v zahraničí.

Prof. Armbruster studoval filozofii na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě a na univerzitě Sophia v Tokiu. Teologii studoval na Teologické fakultě Sankt Georgen ve Frankfurtu nad Mohanem. Tam byl také v roce 1959 vysvěcen na kněze. Následně se však vrátil zpět do Japonska, kde strávil mnoho let. Přednášel filozofii na univerzitě Sophia v Tokiu, nejprve jako docent a od roku 1969 až do roku 1999 jako řádný profesor. Působil však také mimo univerzitu a akademické prostředí. V letech 1965−1970 vedl interdiecézní kněžský seminář v Tokiu, v letech 1975−1983 byl ředitelem centrální knihovny univerzity Sophia. Byl také členem mnoha filosofických společností, např. Nihon tecugakkai (Japonská společnost pro filosofii), Nihon rinrigakkai (Japonská společnost pro etiku), Čúsei tecugakkai (Společnost pro filosofii středověku) a Kagaku kiso gakkai (Společnost pro základy přírodních věd).

Od roku 1990 začal pravidelně navštěvovat Českou republiku a podílel se na obnově české jezuitské provincie i teologických studií u nás. V letech 2003−2010 působil jako děkan naší fakulty, kde také vyučoval filosofii. V roce 2011 byl jmenován emeritním profesorem. V roce 1981 bylo Ludvíku Armbrusterovi v Tokiu předáno vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku (Das große silberne Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich). V roce 2006 mu pak byl za celoživotní přínos v oblasti vědy, vybudování rakouského oddělení v univerzitní knihovně v Tokiu a péči o rakousko-japonské a rakousko-české vztahy udělen Čestný kříž za vědu a umění I. třídy (Österreichische Ehrenzeichen für Wissenschaft und Kunst). Dne 19. května 2008 obdržel zlatou Svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského, dne 28. října 2008 převzal státní vyznamenání − Medaili Za zásluhy I. stupně. V roce 2010 obdržel od KTF UK Pamětní medaili Arnošta z Pardubic. Je autorem řady monografií a odborných studií, psaných především v japonštině. V roce 2011 byla vydána kniha o jeho životě Tokijské květy.

Reportáž České televize z předání Stříbrných pamětních medailí naleznete zde.