25. dubna 2019

Dne 25. dubna 2019 udělil rektor Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA stříbrnou pamětní medaili Univerzity Karlovy doc. Martinu Zlatohlávkovi za jeho vědecký přínos v oblasti dějin umění a za jeho akademické působení na Katolické teologické fakultě UK. Medaile mu byla udělena u příležitosti jeho 65. narozenin.

Doc. PhDr. Martin Zlatohlávek, PhD. Drs. zahájil svá vysokoškolská studia na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě, odkud byl ale z politických důvodů vyloučen. Obor dějiny umění pak vystudoval v letech 1988–1992 na Filosofické fakultě UK. Své studium ukončil diplomovou prací s tématem, které jeho odborné působení provází až do současnosti – Kresby Taddea a Federica Zuccariů v Národní galerii v Praze.

V letech 1979–1998 pracoval doc. Martin Zlatohlávek v Národní galerii v Praze, nejprve jako správce depozitáře kreseb grafické sbírky, poté jako kurátor a ředitel tohoto fondu. Od roku 1994 stál v čele Národní galerie jako její generální ředitel.

V roce 1995 získal doktorát na Universiteit van Amsterdam se závěrečnou prací The Bride in the Enclosed garden. O čtyři roky později ukončil také doktorské studium na Ústavu pro dějiny umění na Filozofické fakultě UK s tématem disertační práce Prolegomena ke studiu kresby v Cremoně – 1494–1525. Zde se také v roce 2009 habilitoval.

Svou pedagogickou činnost zahájil doc. Martin Zlatohlávek na Evangelické teologické fakultě UK. Od roku 2005 působí na Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty a na Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty. Na KTF UK byl v letech 2007–2018 také členem vedení fakulty jako proděkan pro vědu.

Hlavní oblastí vědeckého zájmu doc. Martina Zlatohlávka je italské renesanční a manýristické umění, a to především kresba, v období 15.–18. století. Při své vědecké práci se zaměřuje na akviziční historii jednotlivých českých fondů, ale i studium kreseb samotných. Nejednou prokázal velký znalecký dar při ztotožnění v českých sbírkách uložených kreseb s původním uměleckým dílem zachovaným in situ v italském uměleckém prostředí. Jeho velkým vědeckým přínosem jsou i mnohá autorská určení italských mistrů v českých kresebných souborech.

V rámci svého odborného působení stál u přípravy mnoha významných výstav, například ve spolupráci s milánským badatelem Giuliem Borou představil v roce 1995 na výstavě Kresby z Cremony práce lombardských manýristů ze sbírky rodiny Clary-Aldringen z Teplic. Tato výstava byla v roce 1997 reprízována v rozšířené podobě v lombardské Cremoně pod názvem I segni dell´arte. Il Cinquecento da Praga a Cremona. Doc. Martin Zlatohlávek je také autorem několika významných monografií, například Das Jüngste Gericht, Fresken, Bilder und Gemälde (Düsseldorf/Zürich 2001) či Anton Kern 1709–1747 (Praha 2009). Spoluautorstvím přispěl také k mnoha dalším publikacím, výběrem Múza pod nebesy. Italská raně barokní kresba z českých a moravských sbírek (Brno 2009), Kroměřížský kabinet kresby. Kresby starých mistrů (Olomouc 2016) či Rozmanitosti kresby. Italská kresba vrcholného a pozdního baroku v českých a moravských veřejných sbírkách (Brno 2016).

Zdroj: KTF UK