21. května 2019

PARAGONE – soutěž o cenu prof. Milana Tognera

Datum konání: 16.–17. květen 2019

Pořadatelská fakulta: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem

I v letošním roce se konala celostátní studentská soutěž, které se účastní studenti bakalářských a magisterských studijních oborů z dějin umění. Příspěvky prezentované na konferenci nejsou tematicky ani časově vymezeny. Na konferenci jsou prezentovány dosud nepublikované původní studentské vědecké práce, kterým mohou být části dosud neobhajovaných magisterských či obhájených bakalářských prací, stejně tak i kvalitní seminární práce a odborné studie. Každá z fakult může do soutěže vyslat tři studenty. Na konferenci jsou pak příspěvky prezentovány osobně autorem v patnáctiminutovém vystoupení, na něž navazuje diskuse k danému tématu. Do soutěže se zapojilo doposud osm vědeckých ústavů a kateder, včetně:

• Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, Praha

• Katolická teologická fakulta, Univerzita Karlova, Praha

• Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha

• Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně

• Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci

• Filozofická fakulta, Ostravská univerzita

• Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

• Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Studenti i v tomto roce ve svých časově vymezených referátech představili zajímavá a podnětná témata, jimiž se na svých domácích katedrách a ústavech zabývají. Mnozí z nich odprezentovali velmi kvalitní příspěvky.

• Anežka Bartošíková, ÚDKU KTF UK Praha: Kraftwerk – Gesamtkunstwerk

• Michal Jírovec, ÚDKU KTF UK Praha: Renesance Pasty Onera

• Kristýna Mikešová, FF MUNI Brno: Zlatý kříž v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě: datace, objednatel a funkce

• Kryštof Loub, FF UK Praha: Václav Chudý (před 1744 - po 1780). Cesta umělce z Dobrušky do Říma

• Eva Smržová, FF, Jihočeská univerzita České Budějovice: Zámek, který doplatil na to, že byl až příliš „hezký“

• Petra Vojkůvková, FF OU Ostrava: Gustav von Neumann a jeho přítomnost na panství Šternberk

• Adam Tomáš, FF Jihočeská univerzita České Budějovice: Ohlas španělské občanské války v propagandistickém umění Československa

• Kristýna Péčová, UMPRUM Praha: Barva v československém meziválečném sochařství (Otto Gutfreund a otázky barvy)

• Jacquelina Kahlová, FF UK Praha: Raumplan Adolfa Loose na příkladu Semmlerova bytu v Plzni

• Nikola Klučarovská, FF OU Ostrava: Industriálne dedičstvo v Košiciach a jeho prezentácia formou modelu.

• Veronika Králová, FF MUNI Brno: Rowohlts deutsche Enzyklopädie v kontextu německého poválečného umění

• Matěj Forejt, UMPRUM Praha: Národní galerie v Praze a východní blok

• Viktorie Vítů, UMPRUM Praha: Vilém Santholzer: Krása matematiky a stroje – diskurzivní transfer mezi vědou a uměním

• Lujza Kotočová, FF UK Praha: Československé umenie v optike zahraničnej kritiky: IX. Medzinárodný kongres AICA, Praha – Bratislava 1966

Na stupně vítězů v tomto ročníku dosáhli:

• Lujza Kotočová (Filozofická fakulta, Univerzita Karlova)

• Nikola Klučarovská (Filozofická fakulta, Ostravská univerzita)

• Kristýna Mikešová (Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně),

kterým srdečně gratulujeme!

Autor: PhDr. Markéta Jarošová, Ph.D.

web soutěže