Herderova cena


Cena Gottfrieda von Herdera byla zřízena v roce 1963 hamburskou nadací Alfred Toepfer Stiftung F.V.S. Na návrh  nezávislého kuratoria je od roku 1964 udělována vídeňskou univerzitou. Herderovu cenu od roku 1964 obdrželo 300 osobností, jejichž mimořádný výkon v oblasti písemnictví, malířství, sochařství, hudby, architektury, etnografie, památkové péče ad. příkladně přispěl k zachování a rozmnožení evropského kulturního dědictví v intencích mírového porozumění národů.


Herderova cena se stala jednou z nejprestižnějších cen v oblasti kultury a humanitních věd.  V současné době je ročně udělována sedmi osobnostem z patnácti států střední, východní a jihovýchodní Evropy.  V Čechách a na Moravě jí v minulosti dostali historici umění Jaroslav Pešina,  Albert Kutal,  Jiří Kotalík   a  Eliška Fučíková,  kulturní historik Hugo Rokyta, archeologové  Jan Filip a Rudolf Turek ad. Z jiných středoevropských zemí  obdrželi  Herderovu cenu historici umění Jan Białostocki a Lech Kalinowski z Polska,  Jolán Balogh, Desider Dercsényi a Géza Entz z Maďarska,  Ján Bakoš ze Slovenska,  France Stel? a Emilijan Cevc ze Slovinska a Virgil Vatasianu z Rumunska.


S udělením ceny je spojeno právo nominace na stipendium k ročnímu studiu odpovídajícího oboru na některé z vysokých škol uměleckého a humanitního zaměření ve Vídni.
Poslední změna: 19. červen 2018 12:29 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Katolická teologická fakulta

Univerzita Karlova

Thákurova 3, Praha 6, 160 00

IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208

číslo účtu: 32034061/0100

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Další kontaktyJak k nám