Aktuality
Chtěli byste se zapojit do aliance 4EU+? Aliance nabízí studentům řadu studijních, vědeckých i mimoškolních příležitostí. Do studentské odnože 4EU+ Student Network hledáme dva studenty, kteří by zastupovali naši fakultu a s ostatními zástupci i celou Univerzitu Karlovu. Více informací najdete v prokliku.
Od června je v Galerii umění Hodonín k vidění výstava "Svoboda v pubertě - umění 90. let“. Na jejím vzniku se pod kurátorským vedením dr. Evy Bendové podílely i naše studentky oboru Dějiny křesťanského umění. Zveme na komentované prohlídky výstavy, které se budou konat 18. července a 23. září. Výstavu můžete v Galerii umění Hodonín navštívit až do 19. října 2025.
První kapitola knihy Genesis, otevírající sbírku biblických spisů, podněcuje zvědavost a představivost myslitelů již více než dvě tisíciletí. Mezi nejvýznamnější interpretace tohoto biblického textu patří Hexameron (Šest dní stvoření), soubor homilií milánského biskupa Ambrože z konce 4. století. Ambrož v něm nejen vykládá stvoření světa v duchu křesťanské víry, ale zároveň reflektuje dobové filosofické koncepce o vzniku a podstatě kosmu. Vydání knihy je výsledkem projektu GAČR 21-12800S, který na naší fakultě realizoval doc. David Vopřada se svým vědeckým týmem.
Studenti bakalářských, magisterských a doktorských programů se zaměřením na výtvarné umění, architekturu a vizuální kulturu se mohou hlásit na dvoudenní konferenci Umenie a politika, pořádanou studenty Katedry dějin výtvarného umění FiF UK v Bratislavě. Konference nabídne prostor pro reflexi vztahu umění a politiky ve čtyřech tematických blocích. Přihlášky je možné podávat až do 30. června. Podrobné informace a instrukce k podání přihlášky najdete v prokliku.
Vyhlašujeme call for papers na mezinárodní konferenci pro doktorandy na téma "Truth and Nature in History, Art, and Thought". Konference je určena studujícím doktorských programů především z oblasti humanitních oborů (teologie, filozofie, dějiny umění, historie aj.). Konference se zaměřuje na hlubší reflexi tématu pravdy a přirozenosti v kontextu dějin myšlení a kulturní produkce, včetně výzev spojených s relativismem, postfakticitou, konspiračními teoriemi a podobně. Abstrakty příspěvků je možné zasílat až do 31. července 2025.
Na konci letního semestru proběhlo v metropoli Velkopolska Poznani VIII. mezinárodní sympozium na téma „Jazyk biblického poselství v západoslovanském komunikačním prostoru“. Setkání se uskutečnilo ve spolupráci Oddělení antropologické lingvistiky Fakulty polonistiky a klasické filologie Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani a Katedry biblických věd a starých jazyků KTF UK v Praze. Organizátory byli prof. Tomasz Lisowski (Poznaň) a doc. Josef Bartoň (Praha).
V nakladatelství Karolinum vyšla nová publikace doc. Marka Šmída, která se věnuje životu a dílu nejvyššího představitele českobudějovické diecéze v letech 1920–1940. Biografii biskupa Šimona Bárty (1864–1940) zasazuje do širšího kontextu náboženských a společenských poměrů v českých zemích i do souvislostí proměn katolické církve a papežství sklonku 19. a první třetiny 20. století.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4