8. dubna 2024

Nové číslo Communia věnované tématu Paměť

„Síla paměti je veliká, netuším, jak velkou úctu vzbuzuje…,“ napsal kdysi dávno svatý Augustin, jehož portrét pocházející z dílny barokního mistra Philippa de Champaigne nese na obálce nové číslo Mezinárodní katolické revue Communio (3/2023). V časopise se tématu paměti na osobní, společenské i církevní rovině věnuje série pěti studií českých autorů, kteří k otázce přistupují z hlediska teologie, literární historie i dějepisectví.

Čtenář se tak může seznámit s tím, jak o paměti uvažoval církevní otec Augustin nebo německý teolog Johann B. Metz, prolistuje však také na stránky z knih světových spisovatelů 19. a 20. století a bude moci uvažovat o komplexním vztahu kolektivní paměti a české identity. Tematické číslo je doplněno pohledem na aspekty díla amerického teologa Lorenza Albaceteho a studií Romana Guardiniho o pojmu nekonečna a absolutna.

Objednat jednotlivé výtisky lze zde.

Číslo je také možné zakoupit online.