2. června 2017

Dne 2. června 2016 byla PhDr. Magdaléně Nespěšné Hamsíkové, Ph.D. udělena cena Josefa Krásy za publikaci Lucas Cranach a malířství v českých zemích (1500–1550), (Praha, Nakladatelství Lidové noviny 2016). Cenu uděluje Uměleckohistorická společnost badatelům do čtyřiceti let za významný počin v uplynulém roce.

Dr. M. Nespěšná Hamsíková svůj odborný zájem zaměřuje na české a středoevropské umění středověku a raného novověku. Od roku 2006 je odborným asistentem na Ústavu dějin křesťanského umění na KTF UK. Uměleckohistorická společnost (UHS), která vznikla v roce 1990, je profesní organizací, sdružující české a zahraniční historiky umění a studenty dějin umění. Cena Josefa Krásy je udělována od roku 1991.

Lucas Cranach starší byl umělcem všestranného talentu, jehož výtvarná estetika nalezla ve své době nebývalou odezvu a zasáhla i do Čech prostřednictvím jeho žáků a následovníků. Jeho malířská dílna tvořila pro dvůr saských kurfiřtů malby s vytříbeným filozoficko­-spekulativním obsahem a zároveň stála u zrodu programově protestantských vyobrazení, přinášejících širokému publiku myšlenky reformátora Martina Luthera. Kniha sleduje dílo tohoto umělce v širších souvislostech – zejména ve vztahu k českému prostředí – a detailně seznamuje s odrazem jeho umění v malířství českých zemí v klíčové době přerodu mezi gotikou a renesancí. K názornosti výkladu přispívá množství barevných reprodukcí a srovnání.

(text nakladatele)