14. května 2019

Srdečne pozývame na posledné stretnutie Studny v letnom semestri na tému Sexuální zneužívání v naší farnosti. Diskusiu svojim príspevkom otvorí a povedie ThLic. Marek František Drábek, OPream, DiS.

Nechceme len využívať zvučnú tému a naprázdno opakovať známe bolestivé skutočnosti. Cieľom stretnutia je nahliadnuť komplexnú problematiku sexuálneho zneužívania z perspektívy jednotlivej farnosti, v ktorej sa môže diať a konkrétnych ľudí, ktorých sa týka. Ako postupovať v prípade podozrenia? Akým spôsobom incident zasahuje do života spoločenstva a čo je nutné robiť pre uzdravenie vzniknutých zranení? Čomu je potreba čeliť a aké roviny problému je nutné uvážiť? Na čo sa často zabúda a v čom sa musí náš prístup zmeniť? ...

Rovnako chceme vytvoriť priestor pre formulovanie akýchkoľvek otázok, pomenovanie obáv či osvetlenie nejasností s touto témou súvisiacich.

K dispozícií ponúkame niekoľko odkazov na relevantné videá, audio záznamy a články pre vytvorenie základného obrazu o tejto téme:

• František - Motu proprio: Vos estis lux mundi (7.5.2019):

• ČT – program Kresťanský magazín (16.12.2018) – Theresien Bartoňová, Marek Drábek:

• TV NOE

• DVTV – video rozhovor s Marekom Drábkom (12.1.2019):

• Radio Proglas – program Všimli sme si – debata Marek Drábek, Jiří Kylar, Libor Botek (14.12.2018)

• Český rozhlas – program Vertikála (9.9.2018) - debata Marek Drábek a Martin Vaňáč (od 21:20) – o prípade kardinála Vigana, potrebných krokoch

• Český rozhlas – program Vertikála (24.2.2019) – všeobecne o zneužívaní, svedectvá obetí, vyjadrenia odborníkov

• Ecclesia Podcast – Marek František Drábek (28.1.2019), bonus

• Martin Vaňáč (Getsemany) – rozhovor s Marekom Drábkom (11.2018)

• Slávka Karkošková – Denník Postoj – text o sexuálnom zneužívaní v Cirkvi popisujúci súčasnú situáciu

• Rádio Regina (RTVS) – publicistická relácia na tému zneužívania všeobecne