24. září 2021

V rámci Noci vědců si pro Vás doktora Magdaléna Nespěšná Hamsíková připravila přednášku Pojetí času v umění raného novověku.

Přednáška je zaměřena na zobrazování námětu času v raném novověku, interpretovaném na základě jeho dobového chápání. Na jedné straně se věnuje konečnosti života jednotlivce, reprezentované literaturou a výtvarným uměním typu „memento mori“, na straně druhé ukazuje chápání cykličnosti času ve vztahu k lidstvu jako celku, resp. k rodiny/rodu. To bude ukázáno na příkladu profánní výzdoby šlechtických sídel, která fungovala jako jakási výkladní skříň vyznávaných hodnot a vzdělání svých objednavatelů. Ti v 16. století nejčastěji sahali po antické literatuře, přinášející vedle hrdinských námětů z historie příběhy antických božstev, vztahující se ke koloběhu přírody, střídání ročních dob či astrologii.