30. dubna 2021

doc. PhDr. Dr. Mireia Ryšková (KTF UK) získala zlatou medaili za významné celoživotní dílo v oboru biblických věd a starých jazyků a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK

Docentka Mireia Ryšková je česká katolická teoložka. Po studiích dějin umění a francouzštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v redakci výtvarného umění nakladatelství Odeon. Paralelně studovala katolickou teologii v rámci tajného studia pořádaného Salesiánskou provincií v Praze (1973–1982), poté pokračovala ve studiu teologie v Erfurtu (1983–1988). Po pádu komunistického režimu odešla studovat na Teologickou fakultu v Pasově, kde získala doktorát. Habilitovala se v roce 2006 na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po návratu z Pasova učila externě Nový zákon na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a podílela se na vybudování a vedení Jaboku Vyšší odborné sociálně pedagogické a teologické školy. Na Katedře biblických věd KTF UK působí od roku 2005. Její přístup ke křesťanství je konfesní v rámci ekumenického dialogu a otevřený vůči jiným přístupům a poznatkům humanitních věd. Významné jsou její popularizační aktivity. Za průkopnické dílo české biblistické literatury Pavel z Tarsu a jeho svět získala Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin za rok 2014. V roce 2016 již získala stříbrnou pamětní medaili UK.

Celý článek Vědecká rada ocenila osm významných osobností UK.

Upřímně jí gratulujeme!

FOTO: Vladimír Šigut.