23. února 2024

PŘEDNÁŠKA: Misionářská lingvistika v Ruském impériu

Katedra biblických věd a starých jazyků srdečně zve studenty, akademiky i veřejnost na přednášku Kataríny Džunkové Misionářská lingvistika v Ruském impériu. Nativní jazyky v liturgii a Písmu svatém.

Mgr. et Mgr. Katarína Džunková, kand. filol. nauk, absolvovala doktorské studium na Katedře biblistiky Filologické fakulty Státní petrohradské univerzity a Institutu jazykovědných studií Ruské akademie věd v Petrohradě, nyní dokončuje druhou doktorskou disertaci na Ústavu východoevropských studií FF UK. Specializuje se především na biblickou translatologii, středověké české biblické překlady a na teprve nedávno konstituovanou filologickou subdisciplínu, tzv. misionářskou lingvistiku. V posledních letech zkoumá zejména přínos misionářských aktivit pro konstituování a rozvoj písemnictví domorodých etnik na území Ruského impéria.

(Na obrázku: sv. Innokentij Venjaminov, apoštol národů Sibiře a Ruské Ameriky a budoucí metropolita moskevský, s aleutským domorodcem řeže dřevo pro stavbu chrámu.)