2. května 2024

Univerzita Karlova zavádí novou Politiku správy výzkumných dat a my bychom Vás rádi pozvali na informační setkání, které se uskuteční 20. května od 9:00 v místnosti K12. Setkání bude možné se zúčastnit i online.

Proč byste se měli zajímat o správu výzkumných dat?

Správa výzkumných dat je klíčová pro úspěšný a důvěryhodný výzkum. Dobře spravovaná data usnadňují psaní a revizi článků, snižují riziko chyb a zajišťují dlouhodobou dostupnost dat. Navíc je stále více poskytovatelů financí vyžaduje jako součást grantových žádostí.

Co nová politika přináší?

• Jasné pokyny a odpovědnosti: Nová politika specifikuje základní principy správy dat a vymezuje odpovědnosti univerzity i výzkumníků.

• Principy FAIR: Data mají být snadno dohledatelná, přístupná, interoperabilní a znovupoužitelná.

• Podpora a infrastruktura: Centrum pro podporu open science nabízí školení, metodické materiály a konzultace na míru, aby Vám pomohlo při správě dat.

Jak můžete začít?

• Bezpečné ukládání dat: Používejte standardizované formáty a výrazivo pro metadata.

• Dlouhodobé uchovávání: Uchovávejte podkladová data k publikacím po dobu 10 let s dostatečnou dokumentací.

• Sdílení dat: Pokud se rozhodnete data sdílet, využijte důvěryhodné repozitáře a přidělujte perzistentní identifikátory (DOI).

Jaké jsou naše odpovědnosti?

• Univerzita: Poskytuje infrastrukturu, školení, poradenské služby a metodickou podporu.

Nepropásněte tuto příležitost dozvědět se více o tom, jak efektivně spravovat výzkumná data a posílit kvalitu svého výzkumu. Vaše aktivní účast a zpětná vazba jsou pro nás velmi důležité.

Pro více informací kontaktujte: joel.nekola@ktf.cuni.cz