PhDr. Markéta Jarošová, Ph.D. z Ústavu dějin křesťanského umění se koncem listopadu zúčastnila workshopu organizovaného v rámci spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a University of St Andrews podpořené grantem University of St Andrews Joint Seed Funding / Charles University.
Toto setkání bylo zaměřeno na inovativní pedagogické postupy v oblasti dějin umění s důrazem na využití muzejních a galerijních sbírek. Workshop přinesl diskuse na téma inovativního využití galerijních a muzejních sbírek a digitálních technologií ve výuce dějin umění. Řešila se také problematika provenience a dekolonizace sbírek a možnosti tematizace těchto aspektů při výuce. Účastníci workshopu měli možnost navštívit významná skotská muzea a galerie, kde se seznámili s aktuálními kurátorskými přístupy a výstavními projekty. Zvláštní důraz byl kladen na zapojení studentů do výzkumu a prezentace sbírek prostřednictvím digitálních nástrojů a výstavních projektů.
|
|
„Spolupráce mezi oběma univerzitami přinesla mnoho zajímavých podnětů a otevřela nové možnosti pro budoucí vědeckou a pedagogickou spolupráci. Plánují se další společné projekty, které budou zaměřeny na prohlubování znalostí v oblasti dějin umění a na rozvoj inovativních pedagogických metod,“ shrnula Markéta Jarošová.
ThLic. Bc. Barbora Šmejdová, Ph.D. z Katedry církevních dějin a literární historie se v listopadu 2024 zúčastnila mezinárodní konference „Borderlands: George MacDonald Between Worlds“, kterou organizovala George MacDonald Society při příležitosti 200. výročí narození tohoto skotského teologa a spisovatele.
Šmejdová na konferenci vystoupila s příspěvkem „Entering the Bright Shadow: Sacramental Vision in The Princess and the Goblin“, který se zaměřoval na svátostné pojetí skutečnosti ve vybraném MacDonaldově pohádkovém příběhu. Vedle tematicky zaměřených příspěvků konferenční program nabízel také literární, hudební a taneční pásma a exkurzi do MacDonaldova rodiště v Huntly.
„Důležitým plodem konference bylo kromě prohloubení samotného výzkumu i navázání zásadních kontaktů. Vedle nutné vazby na výzkum probíhající v anglicky mluvících zemích se podařilo posílit spolupráci s rumunskou odbornou společností The C. S. Lewis and Kindred Spirits Society, která se zaměřuje na rozvoj výzkumu díla C. S. Lewise a jemu blízkých autorů ve střední a východní Evropě,“ uvedla Barbora Šmejdová.
Obě cesty potvrdily význam propojení českých a zahraničních odborníků na poli výzkumu a vzdělávání. Plánují se další společné projekty, které posílí vědeckou i pedagogickou činnost obou institucí a přinesou další inspiraci pro výuku i výzkum na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4