23. listopadu 2019

Ak v kontexte novembrového výročia, pri pohľade na dianie v politike, spoločnsti či cirkvi často myslíte na svoju starú pani učiteľku dejepisu, ktorá presvedčivo hovorievala, že "história je učiteľkou života", príďte na prvú STUDNU v tomto semestri - 17.12.2019 o 16:00 hod. v novej študovni pri knihovně KTF. Spolu s doc. PhDr. Tomášom Petráčkom, Ph.D., Th.D. pohovoríme o tom, či je skutočne možné poučiť sa z histórie, za akých okolností, a čo sú dnes v cirkvi a spoločnosti situácie, v ktorých stojíme, a ktoré sú pre nás výzvou k reflexii. Budeme sa tešiť!

O studentské platformě Studna:

Jako studenti teologie jsme na naší fakultě vnímali potřebu vytvořit prostor nad rámec výuky, kde bychom se mohli v neformální atmosféře učit diskutovat, klást otázky, hovořit a společně přemýšlet nad aktuálními tématy z oblasti teologie. A právě proto jsme se rozhodli v letním semestru vytvořit tuto diskuzní platformu nazvanou „Πηγή – Studna“ (jako místo setkávání, které je zde přítomné, aby posloužilo všem, kdo „žízní“ a chtějí „na hlubinu“).

Materiály k uvedení do tématu

• Církev se nemůže vázat na žádnou konkrétní kulturu: Pius XII. o dějinách a poslání historické vědy. ( The Church Cannot Be Bound to any Single Culture: Pius XII on History and the Mission of Historical Sciences); Studia Theologica 2017/ 19, n. 4; p. 303-317, zde

• Ke kořenům: Dějiny. S Petrem Vaďurou a jeho hosty hledáme v Bibli a křesťanské tradici odpovědi na smysl našeho jednání v soukromém i veřejném životě. Hostem je Tomáš Petráček, zde