Studijní obory

Dějiny umění

(Bc. / NMgr. / Ph.D.)

Teologie

(Bc. / Mgr. / NMgr. / Ph.D.)

DISKUZE: Papežové naší doby

Naši dva vyučující - doc. David Bouma a dr. Pavel Frývaldský - diskutovali na TV NOE o pontifikátech papežů naší doby. Mluvili především o Benediktu XVI., jenž byl prvním papežem po téměř 600 letech, který odešel z funkce a stal se emeritním římským biskupem. Připomněli si ale i současného papeže Františka, který ho začátkem ledna ve Vatikánu pohřbíval.

Kolokvium doktorandů církevních a obecných dějin

Zveme na kolokvium doktorandů oboru církevních a obecných dějin na KTF UK. Kolokvium probíhá za účasti oborové rady. Tentokrát jsou na programu především studenti prvního ročníku. Kolokvia se pořádají vždy na začátku nového semestru a slouží k urychlení postupu na disertaci.

Asociace děkanů teologických fakult

Dne 24. ledna 2023 byla v průběhu setkání na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy založena Asociace děkanů teologických fakult. Jde o samosprávné a dobrovolné sdružení, jež bylo zřízeno proto, aby napomáhalo komunikaci mezi představiteli teologických fakult a koordinaci jejich společného postupu v zásadních záležitostech týkajících se vysokého školství a výzkumu či stanovisek k tématům, jež jsou diskutována v české společnosti.

ČLÁNEK: Jan Royt o korunovačních klenotech

Z jakých předmětů se skládají korunovační klenoty? Jaká je jejich historie a symbolika? A kdy přesně dal Karel IV. korunu vytvořit? Nebyli jste s námi na prohlídce korunovačních klenotů v katedrále sv. Víta a přišli jste o odborný výklad? Přečtěte si článek našeho profesora Jana Royta v magazínu Forum.

NOVÁ PUBLIKACE: Dějiny pramenů kanonického práva

V nakladatelství Karolinum právě vyšla kniha našeho bývalého, loni zesnulého, profesora. Prof. Ignác Antonín Hrdina v knize podal přehled vývoje formálních pramenů kanonického práva od počátků církve až do současnosti a doplnil je četnými ukázkami. Publikace je určena především studentům teologických či právnických fakult, ale i dalším zájemcům o kanonické právo z řad širší veřejnosti.

ROZHOVOR: Zasvěceně o zasvěceném životě

Co vlastně znamená pojem "zasvěcený" v křesťanském pojetí? Je zasvěcená osoba k Bohu blíž, nebo jak to je? S Denisou Červenkovou, která vede Katedru systematické teologie a filosofie na naší fakultě, udělalo rádio Proglas rozhovor o tom, co to znamená být zasvěcenou osobou a jak vlastně vypadaly formy zasvěceného života kdysi a dnes.

KONFERENCE: Joseph Ratzinger – Benedikt XVI. (1927-2022)

Zveme na konferenci věnovanou Josefu Ratzingerovi, která se uskuteční v pondělí 20. února od 16 hodin v učebně P8. Konference je ohlédnutím za Ratzingerovým ideovým odkazem a aktivní účastníci se v jejím rámci zamyslí nad vybranými klíčovými tématy, která považují za aktuální pro současnou filosofii a teologii.

NOVÁ PUBLIKACE: Není tady. Byl vzkříšen

Nová kniha doc. Davida Boumy se zaměřuje na teologii německého jazykového prostoru a věnuje se problematice velikonoční víry u čtyř vybraných současných autorů: Hansjürgena Verweyena, Hanse Kesslera, Josepha Ratzingera a Klause Bergera. Hlavním cílem publikace je přiblížit se tajemství Ježíšova zmrtvýchvstání, tak jak je nalézáme v současné teologické diskusi, přivlastnit si vše přínosné a nabídnout české teologické komunitě k další reflexi.

Všechny aktuality >
Únor 2023

PŘEDNÁŠKA: Muzea v Izraeli I.

16. února 2023

Dvojice přednášek PhDr. Jany Švantnerové, Ph.D. věnovaných problematice izraelských muzeí.

Přednášky spojené s workshopy představí vybraná muzea v Izraeli. Při jejich výběru bude zohledněna osobní zkušenost autorky a zároveň její zájem o možnosti a ochotu muzeí reflektovat minulost a současnost, jakož i a jejich (ne)zájem a (ne)zapojování se do mezi náboženského a mezi kulturního dialogu. V rámci krátkých workshopů budou moci studenti zapojit kritické myšlení a schopnosti

efektivně vyhledávat a selektovat online zdroje.

KDY: 16. února od 12:50 (I. přednáška) a od 14:35 (II. přednáška)

KDE: KTF UK, učebna P8

PŘEDNÁŠKA: Muzea v Izraeli II.

16. února 2023

efektivně vyhledávat a selektovat online zdroje.

KDY: 16. února od 12:50 (I. přednáška) a od 14:35 (II. přednáška)

KDE: KTF UK, učebna P8

Všechny události >