Aktuality
Od června je v Galerii umění Hodonín k vidění výstava "Svoboda v pubertě - umění 90. let“. Na jejím vzniku se pod kurátorským vedením dr. Evy Bendové podílely i naše studentky oboru Dějiny křesťanského umění. Zveme na komentované prohlídky výstavy, které se budou konat 18. července a 23. září. Výstavu můžete v Galerii umění Hodonín navštívit až do 19. října 2025.
První kapitola knihy Genesis, otevírající sbírku biblických spisů, podněcuje zvědavost a představivost myslitelů již více než dvě tisíciletí. Mezi nejvýznamnější interpretace tohoto biblického textu patří Hexameron (Šest dní stvoření), soubor homilií milánského biskupa Ambrože z konce 4. století. Ambrož v něm nejen vykládá stvoření světa v duchu křesťanské víry, ale zároveň reflektuje dobové filosofické koncepce o vzniku a podstatě kosmu. Vydání knihy je výsledkem projektu GAČR 21-12800S, který na naší fakultě realizoval doc. David Vopřada se svým vědeckým týmem.
Vyhlašujeme call for papers na mezinárodní konferenci pro doktorandy na téma "Truth and Nature in History, Art, and Thought". Konference je určena studujícím doktorských programů především z oblasti humanitních oborů (teologie, filozofie, dějiny umění, historie aj.). Konference se zaměřuje na hlubší reflexi tématu pravdy a přirozenosti v kontextu dějin myšlení a kulturní produkce, včetně výzev spojených s relativismem, postfakticitou, konspiračními teoriemi a podobně. Abstrakty příspěvků je možné zasílat až do 31. července 2025.
Na konci letního semestru proběhlo v metropoli Velkopolska Poznani VIII. mezinárodní sympozium na téma „Jazyk biblického poselství v západoslovanském komunikačním prostoru“. Setkání se uskutečnilo ve spolupráci Oddělení antropologické lingvistiky Fakulty polonistiky a klasické filologie Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani a Katedry biblických věd a starých jazyků KTF UK v Praze. Organizátory byli prof. Tomasz Lisowski (Poznaň) a doc. Josef Bartoň (Praha).
V nakladatelství Karolinum vyšla nová publikace doc. Marka Šmída, která se věnuje životu a dílu nejvyššího představitele českobudějovické diecéze v letech 1920–1940. Biografii biskupa Šimona Bárty (1864–1940) zasazuje do širšího kontextu náboženských a společenských poměrů v českých zemích i do souvislostí proměn katolické církve a papežství sklonku 19. a první třetiny 20. století.
Akademický senát KTF UK na včerejším řádném zasedání (18. 6. 2025) přijal návrh na odvolání děkana Jaroslava Brože. Jednací řád stanovuje, že pro přijetí návrhu je potřeba, aby se pro něj v tajném hlasování vyslovily nejméně tři pětiny všech členů akademického senátu. Senát má dvanáct členů – 8 akademiků a čtyři studenty. Pro přijetí návrhu hlasovalo 8 senátorů, 3 byli proti a 1 se zdržel. Další rozhodnutí je nyní v kompetenci rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové. Rektorka na návrh akademického senátu děkana jmenuje i odvolává.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4