Studijní program: Teologické nauky
Typ studijního programu: navazující magisterský
Forma studia: distanční
Standardní doba studia: 2 roky
Navazující magisterský studijní program Teologické nauky je zaměřen na studium témat, jež souvisejí s postavením a působením církve ve společnosti. Studijní plán předkládá předměty, jež umožňují prohloubit znalost biblických věd, systematické teologie a aplikované etiky. Představeny jsou konstituce 2. vatikánského koncilu, světová náboženství a náboženská hnutí, etika mezináboženského dialogu, sociální a environmentální etika, pastorální teologie, kanonické právo, pedagogika, psychologie a katechetika. Tím student nabývá kompetence potřebné pro hlásání evangelia, péči o věřící, výuku náboženství a pro hodnotově i eticky fundovanou službu současné společnosti. Forma studia vychází vstříc těm, kdo potřebují sladit vzdělávání s péči o rodinu, se zaměstnáním či s jiným studiem: kontaktní výuka se koná jednou za čtrnáct dní v sobotu, jinak si student práci rozvrhuje sám. Zájemcům se jako volitelné předměty nabízejí latina, řečtina, hebrejština, duchovní cvičení a podobně, stejně jako nabídka celé univerzity. Studium se řádně ukončuje státní zkouškou. Absolvent získává titul magistr.
Studium magisterského studijního programu Teologické nauky umožňuje intelektuální prohloubení víry a připravuje na doktorské studium téhož oboru. Absolvent získal intelektuální předpoklady pro pastorační působení v institucích katolické církve (kněz, jáhen, pastorační asistent, lektor, akolyta, katechista, katecheta, kostelník, animátor atd.) a pro takovou odbornou práci v církevních, státních, veřejnoprávních, občanských a soukromých institucích (zejména sociálního, charitativního, vzdělávacího, výchovného, mediálního a administrativního charakteru), při které je zapotřebí uplatňovat náboženské a obecně humanitní znalosti a přístupy. V souladu se zákonem o pedagogických pracovnících dosáhl magistr teologie odbornou kvalifikaci „učitel náboženství“ a „vychovatel“.
Kontakt: Ing. Michaela Kristová, tel.: +420220181383, e-mail:
Uchazeč musí prokázat ukončení vysokoškolského vzdělání alespoň v bakalářském studijním programu, úspěšně vykonat přijímací zkoušku a předložit písemné svědectví o praxi náboženského života, v němž je popsán způsob, jímž uplatňuje svou svobodu náboženského vyznání. V návaznosti na toto písemné svědectví pak přijímací zkouška prověřuje mimo jiné i to, zda uchazeč způsobem uplatňování své svobody náboženského vyznání získal v přiměřené a nezbytné míře znalosti a schopnosti nezbytné pro studium teologie (čl. 15 odst. 3 Statutu KTF UK). Stručné písemné svědectví (max. 1 A4) sepisuje uchazeč sám a svým podpisem ho stvrzuje oficiální představitel církve: ordinář či vyšší řádový představený u kandidátů kněžství a zasvěcených osob, v ostatních případech kněz, který uchazeče osobně zná, nebo fakultní kaplan ( ), případně jiný kněz vyučující na fakultě.
Popis přijímací zkoušky a kritéria hodnocení:
Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá formou písemného testu.
Obsah přijímací zkoušky: Zkouškou jsou prověřovány:
znalosti z biblistiky (max. 20 bodů)
znalost dogmatické a morální teologie (max. 20 bodů)
znalost cizího jazyka na úrovni porozumění psanému textu z oblasti teologie – uchazeč si vybere z jazyků: angličtina, němčina, italština (max. 20 bodů).
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 60
Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 41
Dokumenty 2. vatikánského koncilu, Praha: Zvon, 1995
Katechismus katolické církve, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2001
FRANZEN, A.: Malé dějiny církve, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2006
MÜLLER, Gerhard Ludwig: Dogmatika pro studium i pastoraci, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2010
PINCKAERS, S.: Prameny křesťanské morálky: její metoda, obsah, dějiny, Praha: Krystal OP, 2018
Uchazeči o studium navazujícího magisterského studijního programu Teologické nauky, může být povoleno upuštění od přijímací zkoušky při splnění základních podmínek pro přijetí, následující podmínky dle bodu 1) a alespoň jedné z následujících podmínek dle bodu 2) a 3):
Podání písemné žádosti o upuštění od přijímací zkoušky spolu s přihláškou ke studiu nejpozději do 28. února 2023 na studijní oddělení fakulty nebo prostřednictvím provozovatele poštovní přepravy (rozhodující je datum odeslání žádosti). Žádost musí být podána na samostatném listu papíru, v listinné formě, musí být zdůvodněná, řádně doložená a vlastnoručně podepsaná.
Uchazeč musí být absolventem KTF UK, studijního oboru Teologické nauky v bakalářském studijním programu a úspěšně složil státní závěrečnou zkoušku včetně obhajoby bakalářské, resp. diplomové práce s prospěchem do 1,50 včetně (bez započítání neúspěšných pokusů);
Uchazeč musí být absolventem jiné teologické fakulty, kde již absolvoval bakalářský nebo navazující magisterský nebo magisterský studijní program, který je podobný studijnímu programu Teologické nauky v bakalářském studijním programu na KTF UK, což doloží úředně ověřeným výpisem absolvovaných předmětů, a úspěšně složil státní závěrečnou zkoušku včetně obhajoby bakalářské, resp. diplomové práce s prospěchem do 1,50 včetně (bez započítání neúspěšných pokusů). Tyto výsledky musí uchazeč doložit úředně ověřenou kopií VŠ diplomu vč. dodatku k diplomu.
Od přijímací zkoušky bude upuštěno u 40 nejlépe hodnocených uchazečů v pořadí podle shora uvedených kritérií, přičemž všem uchazečům, kteří dosáhli stejného výsledku, bude vydáno rozhodnutí se stejným obsahem výroku. Konečné pořadí uchazečů se provede podle průměrného prospěchu u státní závěrečné zkoušky včetně obhajoby bakalářské, respektive diplomové práce.
Pokud je uchazeč absolventem KTF UK, nemusí k přihlášce přikládat úředně ověřenou kopii VŠ diplomu.
Splňuje-li uchazeč podmínky pro přijetí bez přijímací zkoušky, musí podávat žádost o přijetí bez přijímací zkoušky.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4