Studijní program: Dějiny evropské kultury
Typ studijního programu: navazující magisterský
Forma studia: prezenční
Standardní doba studia: 2 roky
Navazující magisterský studijní program Dějiny evropské kultury je zaměřen na interdisciplinární poznání politických, hospodářských, sociálních, církevních, duchovních a kulturních dějin Evropy a evropeizovaného prostoru se zvláštním zřetelem k poměrům v českých zemích a ve střední Evropě. Studijní plán předpokládá, že student absolvuje společný základ a k němu si přibere jednu ze dvou specializací: církevní a obecné dějiny nebo dějiny literatury. Tomu pak odpovídá nabídka povinně volitelných seminářů a přednášek, jež prohlubují jeho vědomosti a jeho dovednosti v oblasti metod soudobé historické a literárně-historické práce. Některé z těchto předmětů mají ráz zážitkových exkurzí a stáží, jež poskytují přímý kontakt s paměťovými a kulturními institucemi, památkovými objekty a kulturními díly a umožňují vyzkoušet si práci v terénu. Studenti se rovněž mohou zapojit do odborné činnosti akademických pracovníků. Volitelné předměty si vybírají z nabídky celé univerzity. Studium se řádně ukončuje státní zkouškou. Absolvent získává titul magistr.
Studium magisterského studijního programu Dějiny evropské kultury připravuje na doktorské studium téhož oboru a na samostatné profesní působení ve státních, obecních a církevních institucích zabývajících se výzkumem a ochranou historických a kulturních památek či sbírkových fondů. Je určen zejména pro budoucí historiky, archiváře, pracovníky muzeí i ústavů památkové péče, literární historiky a kritiky. V komerčním sektoru lze znalosti uplatnit například při přípravě kulturních nabídek cestovních kanceláří. Absolventi jsou žádáni i v médiích jako kulturní publicisté a jako redaktoři v nakladatelstvích. Část absolventů tvoří aktivní umělci, kterým studium dějin evropské kultury poskytuje solidní teoretický základ pro vlastní tvorbu.
Kontakt: Ing. Michaela Kristová, tel.: +420220181383, e-mail:
Uchazeč musí prokázat ukončení vysokoškolského vzdělání alespoň v bakalářském studijním programu a úspěšně vykonat přijímací zkoušku.
Popis přijímací zkoušky a kritéria hodnocení:
Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá ústní formou.
Obsah přijímací zkoušky: Zkouškou je prověřována schopnost uchazeče k magisterskému studiu, orientace v oboru především z hlediska historických a kulturních souvislostí, znalosti literatury na základě vlastního studia uchazeče. Každý uchazeč předkládá dva seznamy přečtené literatury: u specializace dějiny literatury seznam krásné literatury a seznam odborných publikací ke zvolenému studijnímu zaměření, u specializace církevní a obecné dějiny tematicky širší seznam odborné literatury a tematicky užší seznam publikací ke zvolenému studijnímu zaměření.
Hodnotí se:
a. |
znalost krásné literatury na základě seznamu, který uchazeč předkládá u přijímací zkoušky (max. 10 bodů)
|
b. |
celkový kulturní přehled, znalost památek a významných historických osobností regionu, v němž uchazeč žije (max. 10 bodů) |
c. |
dobrá orientace historii literatury (max. 10 bodů) |
d. |
předpoklady ke studiu – představa uchazeče o specializaci v rámci magisterského studia, eventuálně o tématu diplomové práce (max. 10 bodů) |
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 40
Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 25
Hodnotí se:
znalost odborné literatury na základě seznamu, který uchazeč předkládá u přijímací zkoušky (max. 10 bodů)
seznam odborných publikací (nejméně 10 položek) ke zvolenému studijnímu zaměření (0-5 bodů)
prokázání orientace ve zvolených publikacích (0-5 bodů)
celkový kulturní přehled, znalost památek a významných historických osobností regionu, v němž uchazeč žije (max. 10 bodů)
dobrá orientace v církevní a obecné historii (max. 10 bodů)
předpoklady ke studiu – představa uchazeče o specializaci v rámci magisterského studia, eventuálně o tématu diplomové práce (max. 10 bodů)
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 40
Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 25
DÜLMEN, R.: Kultura a každodenní život v raném novověku I-III, Praha 1999–2007
GRAUS, F.: Živá minulost. Středověké tradice a představy o středověku, Praha 2017
LE GOFF, J.: Kultura středověké Evropy, Praha 1991
ŠMÍD, M.: Apoštolský nuncius v Praze. Významný faktor v československo-vatikánských vztazích v letech 1920-1950, Praha 2015
AUERBACH, E.: Mimesis. Praha 1998
ČERNÝ, V.: Soustavný přehled obecných dějin literatury naší vzdělanosti, I.-IV. Praha 1996–2009
PECHAR, J.: Dvacáté století v zrcadle literatury. Praha 1999
ŠALDA, F. X.: Boje o zítřek. Praha 2000
Uchazeči o studium navazujícího magisterského studijního programu Dějiny evropské kultury může být povoleno upuštění od přijímací zkoušky při splnění základních podmínek pro přijetí a všech následujících podmínek:
Podání písemné žádosti o upuštění od přijímací zkoušky spolu s přihláškou ke studiu nejpozději do 28. února 2023 na studijní oddělení fakulty nebo prostřednictvím provozovatele poštovní přepravy (rozhodující je datum odeslání žádosti). Žádost musí být podána na samostatném listu papíru, v listinné formě, musí být zdůvodněná, řádně doložená a vlastnoručně podepsaná.
Uchazeč musí být absolventem bakalářského studijního programu Dějiny evropské kultury na KTF UK nebo na jiné vysoké škole, a to tak, že v žádné části státní závěrečné zkoušky nebyl hodnocen stupněm „dobře“, tj. byl ve všech částech státní závěrečné zkoušky hodnocen stupněm „výborně“ nebo „velmi dobře“ s výsledným prospěchem do 1,50 včetně (bez započítání neúspěšných pokusů).
Tyto výsledky musí uchazeč, pokud není absolventem KTF UK, doložit úředně ověřenou kopií VŠ diplomu vč. dodatku k diplomu.
Od přijímací zkoušky bude upuštěno u 40 nejlépe hodnocených uchazečů v pořadí podle shora uvedených kritérií, přičemž všem uchazečům, kteří dosáhli stejného výsledku, bude vydáno rozhodnutí se stejným obsahem výroku. Konečné pořadí uchazečů se provede podle průměrného prospěchu u státní závěrečné zkoušky.
Pokud je uchazeč absolventem KTF UK, nemusí k přihlášce přikládat: úředně ověřenou kopii VŠ diplomu.
Splňuje-li uchazeč podmínky pro přijetí bez přijímací zkoušky, musí podávat žádost o přijetí bez přijímací zkoušky.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4