Studijní program: Dějiny evropské kultury
Typ studijního programu: bakalářský
Forma studia: prezenční
Standardní doba studia: 3 roky
Bakalářský studijní program Dějiny evropské kultury je zaměřen na interdisciplinární poznání politických, hospodářských, sociálních, církevních, duchovních a kulturních dějin Evropy a evropeizovaného prostoru se zvláštním zřetelem k poměrům v českých zemích a ve střední Evropě. Odtud dva hlavní oborové pilíře studia: obecné a církevní dějiny, dějiny literatury. Odtud také doplňující vhledy do dějin výtvarného umění, dějin hudby a dějin křesťanské spirituality. Studijní plán předkládá předměty, jež seznamují s protagonisty, událostmi a díly jednotlivých period, a profesně orientované předměty, jimiž si studenti osvojují metody soudobé historické a literárně-historické práce i nezbytnou jazykovou připravenost. Specializované semináře si každý volí podle svého zaměření (středověk, humanismus a baroko, raný novověk, 19.–21. století atd.). Významnou součástí studia jsou exkurze, jež poskytují přímý kontakt s paměťovými a kulturními institucemi, památkovými objekty a kulturními díly a umožňují vyzkoušet si práci v terénu. Studenti se rovněž mohou zapojit do odborné činnosti akademických pracovníků. Volitelné předměty si vybírají z nabídky celé univerzity. Studium se řádně ukončuje státní zkouškou. Absolvent získává titul bakalář.
Studium bakalářského studijního programu Dějiny evropské kultury připravuje na navazující magisterské studium téhož oboru a na profesní působení ve státních, obecních a církevních institucích zabývajících se výzkumem a ochranou historických a kulturních památek či sbírkových fondů. Je určen zejména pro budoucí historiky, archiváře, pracovníky muzeí i ústavů památkové péče, literární historiky a kritiky. V komerčním sektoru lze znalosti uplatnit například při přípravě kulturních nabídek cestovních kanceláří. Absolventi jsou žádáni i v médiích jako kulturní publicisté a jako redaktoři v nakladatelstvích. Část absolventů tvoří aktivní umělci, kterým studium dějin evropské kultury poskytuje solidní teoretický základ pro vlastní tvorbu.
Kontakt: Bc. Eva Roškotová, tel.: +420220181383, e-mail:
Uchazeč musí prokázat ukončení středoškolského vzdělání s maturitou a úspěšně vykonat přijímací zkoušku.
Popis přijímací zkoušky a kritéria hodnocení:
Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá ústní formou.
Obsah přijímací zkoušky: Zkouškou je prověřována
a. |
znalost základní literatury týkající se historie, dějin literatury a dějin umění, kterou uchazeč přečetl – seznamy odborné a krásné literatury se předkládají u přijímací zkoušky (max. 10 bodů)
|
b. |
celkový kulturní přehled, znalost památek a významných historických osobností regionu, v němž uchazeč žije (max. 10 bodů) |
c. |
dobrá orientace v obecné historii, historii literatury a znalost vývoje evropského a světového umění (max. 10 bodů) |
d. |
aktivní zájem o obor (max. 10 bodů)
|
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 40
Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 25
BLOCH, M. Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo, Praha 2011
MARKSCHIES, Ch.: Mezi dvěma světy. Dějiny antického křesťanství, Praha 2005
PETRÁČEK, T.: Bible a moderní kritika. Česká a světová progresivní exegeze ve víru (anti-)modernistické krize, Praha 2011.
SCHATZ, K.: Dějiny papežského primátu, Brno 2002
SCHATZ, K.: Všeobecné koncily. Ohniska církevních dějin, Brno 2014
LEHÁR, J., STICH, A., HOLÝ J., JANÁČKOVÁ J.: Česká literatura od počátků k dnešku, Praha 2008
MED, J.: Spisovatelé ve stínu, Praha 1995
VAŠICA, J.: České literární baroko, Brno 1995
VILIKOVSKÝ, J.: Písemnictví českého středověku, Praha 1948
Přijetí bez přijímací zkoušky není možné.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4