Studijní program: Aplikovaná etika
Typ studijního programu: navazující magisterský
Forma studia: kombinovaná
Standardní doba studia: 2 roky
Navazující magisterský studijní program Aplikovaná etika poskytuje vědomosti a kompetence, jež umožňují vnímat a řešit současná hodnotová i morální dilemata. Studijní plán obsahuje předměty, jež předkládají filosofická, antropologická a sociální východiska etické reflexe, a předměty, jež uvádějí do jejích základních předmětných oblastí: bioetika, lékařská etika, etika hospodářství, politická etika, etika životního prostředí a etika v mezikulturním a mezináboženském dialogu. Výběrem povinně volitelných předmětů studenti uplatňují svůj osobní zájem o četbu textů velkých myslitelů i odalší oblasti etiky (např. etické otázky umělé inteligence, etika migrace a migrační politiky, dějiny sociálního učení církve apod.). Volitelné předměty si vybírají z nabídky celé univerzity. Forma studia vychází vstříc těm, kdo potřebují sladit vzdělávání s péči o rodinu, se zaměstnáním či s jiným studiem: kontaktní výuka se koná jednou za čtrnáct dní v sobotu, jinak si student práci rozvrhuje sám. Studium se řádně ukončuje státní zkouškou. Absolvent získává titul magistr.
Studiu navazujícího magisterského studijního programu Aplikovaná etika se většinou věnují osoby, které již nalezly své profesní uplatnění a chtějí ho ještě spojit se schopností samostatné kritické reflexe etických problémů. Mimo to absolvent může působit zejména v těchto oblastech: utváření a uskutečňování etických kodexů ve státním, veřejném i soukromém sektoru (činnost tzv. etických pověřenců a práce etických komisí); formulace koncepty společenské odpovědnosti firem; nestátní a neziskové organizace plnící ve veřejném prostoru kontrolní roli (tzv. „watch-dog“, „public policy“, „think tank“ a „advocacy“ organizace); výuka aplikované etiky na gymnáziích, středních a vyšších odborných školách.
Kontakt: Ing. Michaela Kristová, tel.: +420220181383, e-mail:
Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá ústní formou.
Průběh přijímací zkoušky:
a) rozmluva o odborné literatuře, kterou uchazeč přečetl – její seznam se
předkládá u přijímací zkoušky (max. 10 bodů)
b) orientace v oboru, povědomí o významu etiky v různých oblastech praxe (max. 10 bodů)
c) motivace a zájem o magisterské studium; rozprava o možné specializaci v rámci navazujícího magisterského studia a příp. tématu diplomové práce (max. 10 bodů)
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 30
Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 15
Uchazeč přečte k přijímací zkoušce jednu knihu z oboru filosofické a sociální etiky, například jednu z níže uvedených publikací:
ANZENBACHER, A: Úvod do etiky, Praha: Zvon 1994
ANZENBACHER, A. Křesťanská sociální etika. 2. vyd. Brno: CDK, 2015
HUBER Wolfgang: Etika: základní otázky života, Praha: Vyšehrad 2016
SOKOL, J., Etika a život, Praha: Vyšehrad, 2010
Přijetí ke studiu bez přijímací zkoušky není možné.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4