Často kladené dotazy


Jak funguje knihovratka?

Knihovratka je umístěna naproti studijnímu oddělení v prvním patře, a slouží k vracení knih mimo otevírací dobu knihovny. Knihy sem můžete dávat kdykoli, pamatujte ale na to, že z knihovního účtu se Vám odečtou až následující pracovní den.


Mohu si půjčovat knihy v knihovnách na jiné fakultě?

Ano, přes katalog si můžete objednat knihy ze všech fakult UK. V jejich knihovnách si pak knihy musíte i vyzvednout.


Mohu vracet v knihovně knihy zapůjčené na jiné fakultě?

Ne, knihy vypůjčené na jiné fakultě UK je nutné vracet tamtéž.


Pokud mám na účtu za nevrácení jedné knihy pokutu, můžu si půjčit jinou?

Nejprve je třeba příslušnou knihu vrátit a uhradit pokutu. (V případě, že je kniha vypůjčena z jiné fakultní knihovny, musíte své závazky vypořádat nejprve tam) Teprve poté je možné si půjčit další knihy.


Jakým způsobem si mohu objednat knihu?

Na adrese www.ukaz.cuni.cz po přihlášení stačí knihu vyhledat a zarezervovat pomocí tlačítka „Požadavek“. Je nutné zde zároveň vybrat fakultu, na které si knihu chci vyzvednout, a požadavek potvrdit.


Mohu si objednat knihu, která je ve studovně?

Ne. Katalog vám to neumožní, protože jde o knihu, která se nachází ve volném výběru a může si ji tak kdokoliv vyzvednout. Stejné pravidlo platí i v ostatních fakultních knihovnách. Požadavky přes katalog lze zadávat pouze na knihy v depozitářích. Myslete na to, když vám nepůjde zadat požadavek. Pokud chcete mít jistotu, že kniha bude volná až přijdete do knihovny, napište si o ni mailem. (knihovna@ktf.cuni.cz)


Kde najdu knihovní katalog?

Na adrese: www.ukaz.cuni.cz

Je stejný pro všechny fakultní knihovny UK. Naleznete v něm jak tištěné dokumenty tak elektronické zdroje.


Jak se mohu zaregistrovat do knihovny?

K využívání služeb knihoven UK je nutné mít jeden z průkazů UK, který je možné získat v UK Pointu. Poté se můžetezaregistrovat do knihoven UK vyplněním elektronické přihlášky.


Vystavíte mi průkaz do knihovny přímo na místě?

Ne, pouze v některém z výdejních center UK Pointu.


Můžete mi nechat knihu na vrátnici?

Ne.

Mohu uhradit zpozdné (za pozdní vracení knih) převodem na účet nebo platební kartou?

Ne, pouze hotově ve výpůjčce. Zpozdné nemusíte uhradit ihned při vrácení dlužné knihy, ale kdykoliv jindy. Dokud ale nezaplatíte, nebudete si moci nikde nic vypůjčit. Dluh do 200 Kč můžete uhradit v jakékoliv knihovně UK.


Mohu v knihovně využít tiskárnu, kopírku či skener?

Ano, tisk a kopírování jsou zpoplatněny, skenování je zdarma. Postup při tisku i skenování je popsán na informačních tabulkách přímo u počítačů, případně Vám rádi pomůžeme.

“Fungování studoven” (týmová, velká)?

Studovny jsou otevřeny vždy v otevírací době knihovny. Velká studovna by měla sloužit k tiché, samostatné práci. Týmovou studovnu s kapacitou až 12 osob, je možné využívat ke společné činnosti a můžete si ji i předem rezervovat u knihovníků ve výpůjčce. Rezervace je zdarma.

Jak mohu získat přístup k elektronickým zdrojům Univerzity Karlovy?

Většina elektronických zdrojů UK je přístupná přes centrální vyhledávač UKAŽ. Můžete také rovnou navštívit Portál elektronických zdrojů PEZ kde naleznete i abecední seznam všech zdrojů. Pokud se vám k nějakému elektronickému zdroji nedaří, po přihlášení, dostat, je to tím, že k němu nemá fakulta zaplacen přístup. Některé zdroje mají totiž k dispozici jen některé fakulty UK.


Prosím Vás, je tam dneska Eva?

Jistě, je. Která?

Poslední změna: 14. duben 2023 11:18 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy

Thákurova 3, Praha 6, 160 00

IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208

číslo účtu: 32034061/0100

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Další kontaktyJak k nám