Cyklus přednášek bude zaměřen jak na teoretické, tak praktické souvislosti základů sběratelství a na základní znalecké postupy při určování autorství a datace umělecko-historického materiálu. Vedle historiografických základů obou disciplín budou sledovány též teoretické problémy (od terminologie, po vývoj metodických postupů), přičemž témata budou spojovat český a mezinárodní kontext.
V přednáškách bude zohledněna praxe znalectví ve státních sbírkotvorných institucích a v památkové péče, ale i v obchodě s uměleckými díly a při tvorbě soukromé sbírky. Výuka znalecké praxe zahrne díla architektury, sochařství, malířství, kresby a grafiky i některých odvětví užitého umění – vždy na vybraných příkladech od starého po nové umění. Posluchači budou rovněž seznámeni s odbornými aspekty fungování trhu s uměním.
Cílem přednášek bude rozvíjení kompetencí posluchačů v oblasti sběratelství a znalectví (v teoretickém i praktickém smyslu) z hlediska jejich potenciálních možností uplatnění ve sbírkotvorných institucích i ve sféře trhu s uměním.
Struktura předmětu:
Historický vývoj sběratelství;
vývoj znaleckých metod a jejich terminologie (česká i zahraniční);
znalecké aspekty hodnocení uměleckých děl a artefaktů (od obecných postupů k dílčím a specifickým kritériím podle charakteru studovaného druhu děl);
znalecká praxe sbírkotvorných institucí a památkové péče;
problémy a odborné aspekty trhu s uměním (vč. aktuálních případů).
Projekt OP VVV Zkvalitnění pregraduální výuky orientované pro potřebu trhu práce V rámci projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce
Číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4