Cílem předmětu je naučit studenty zanalyzovat kurátorský koncept probíhajících výstav v českých muzeích a galeriích. Úkolem je kritické zhodnocení teoretického zázemí výstavního konceptu, úspěchu jeho aplikace při realizaci, vizuální stránka výstavy i doprovodných publikací, kvality doprovodných programů, hodnocení PR, komunikace instituce s veřejností i ohlasů ve výtvarné kritice. Při společných analýzách přímo na výstavách bude docházet ke vzájemnému srovnávání a odhalování konkrétní "role" kurátora při přípravě výstavy.
Po analýzách výstavních konceptů, které budou vyhodnoceny formou Grand Prix kurátorského konceptu, si studenti sami vyzkouší vytvořit synopsi "fiktivního" mezinárodního výstavního projektu, včetně přípravy jeho koncepce a libreta. Následovat bude sepsání scénáře s prezentací konkrétního uměleckého díla či sbírky. Součástí "výstavního projektu" bude rovněž sepsání žádosti o finanční dotaci projektu, žádosti o zahraniční výpůjčky (povolení MK).
Prostřednictvím toho úkolu budou studenti seznámeni s definicemi a principy muzejního výstavnictví (výstava, expozice, námět, libreto, scénář, exponát, interaktivní výstava, multimediální výstava, aj.).
Budou seznámeni s principy ochrany sbírkových předmětů ve výstavách a expozicích, s požadavky a parametry osvětlení výstav a expozic; požadavky na výstavní fundus; na texty a popisky; základní zásady architektonického a výstavního řešení výstav a expozic; muzejní komunikace a vzdělávací politika a strategie muzeí a galerií.
Projekt OP VVV Zkvalitnění pregraduální výuky orientované pro potřebu trhu práce V rámci projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce
Číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4