Predátorské časopisy

Predátorské časopisy a vydavatelé

Pokud Vás zaujal některý nový či dosud neznámý open access časopis, před zasláním článku se doporučuje pečlivě posoudit jeho odborné kvality a vyhodnotit, zda náhodou nevykazuje znaky tzv. predátora.


Predátor je podvodný časopis či vydavatel, který zneužívá myšlenku zlaté cesty otevřeného přístupu ke svému obohacení, kdy pouze generuje zisk z publikačních poplatků, ale přitom nedodržuje zavedené standardy vědeckého publikování (řádné recenzní řízení atd.).


Vzhledem k rozdílným a mnohdy velmi vynalézavým praktikám predátorských vydavatelů někdy není snadné je na první pohled rozpoznat. Tipy jak prověřit důvěryhodnost časopisu a další užitečné informace naleznete na stránkách Centra pro podporu open science UK.K dispozici je rovněž informační letáček Centra pro podporu open science


Užitečné rady poskytuje též stránka Vím, kde publikuji! vytvořená Iniciativou otevřeného přístupu AKVŠ ČR.


Pokud si nadále důvěryhodností a kvalitou časopisu nejste jisti, můžete požádat o názor svého školitele nebo zkušeného kolegu z oboru. Podporu při prověřování časopisů poskytuje rovněž Centrum pro podporu open science UK a fakultní koordinátor open access.


Pamatujte však, že ne každý open access časopis, který vybírá publikační poplatek, musí být nutně predátorský. Právě naopak – mnozí komerční vydavatelé publikují velmi seriózní a vědeckou komunitou uznávané časopisy.Poslední změna: 28. červenec 2020 10:45 
Sdílet na:  
Kontakty

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy

Thákurova 3, Praha 6, 160 00

IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208

číslo účtu: 32034061/0100

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Další kontakty