|
|
Pro svůj studijní pobyt jsem si vybrala Belgii, konkrétně univerzitu KU Leuven v Lovani, což je město nacházející se ani ne půlhodinky od Bruselu. Delší pobyt v zahraničí jsem zvažovala již dlouho, především mě zajímalo, jak se můj obor vyučuje jinde a lákalo mě získání nových obohacujících zkušeností. Univerzita v Lovani, jež patří mezi stovku nejlepších světových univerzit se tedy zdála jako více než lákavou volbou. Každý, kdo pak četl knížky Jarmily Vackové a má slabost pro nizozemský realismus, určitě dokáže pochopit moji touhu, blíže poznat národ a kraj, ve kterém se zrodil.
Absolvovala jsem jednosemestrální studijní pobyt na fakultě uměních na KU Leuven v Lovani.
|
| |
|
|
Belgičané umějí velmi dobře anglicky, takže se nikde nemáte problém dorozumět. Lovaň samotná má něco lehce přes sto tisíc obyvatel, z čehož přes polovinu tvoří studenti a 20 % z toho tvoří zahraniční studenti, což vytváří na univerzitě velmi živé a dynamické prostředí se silnou mezinárodní atmosférou. Skvělé na tom je, že nemáte nejmenší problém si najít
kamarády a anglicky mluví velmi dobře všichni, zároveň to ale zvedá nároky na vás jako na zahraničního studenta. Na univerzitě máte možnost si zapsat hodiny i v jiných jazycích, než je pouze angličtina, například ve francouzštině a někdy i v němčině. Úroveň přednášek je vysoká a výběr předmětů poměrně rozsáhlý. U předmětů, jež jsem měla zapsané, vyučující vyžadovali aktivní zapojení studentů v hodinách a často jsme během hodin i diskutovali na téma, s nímž bylo potřeba se dopředu seznámit, takže minimálně bez úrovně B2 v angličtině se při výuce neobejdete. Závěrečné zkoušky mi nepřišly přehnaně těžké, ale ani úplně jednoduché, myslím však, že s pravidelnou přípravou se daly bez větších obtíží zvládnout. Musím říct, že mi studium zabralo poměrně dost času, hlavně proto, že jsme pravidelně dostávali články a publikace ke čtení a na některé předměty jsem musela mimo jiné i pravidelně odevzdávat krátké reporty. Pořád zde ale zbývalo dost času na cestování a univerzitní aktivity, pořádané univerzitními spolky, jichž bylo opravdu hojně.
|
|
|
Moje fakulta je menší a mít možnost stát se součástí takto dynamického prostředí a kolektivu, bylo v mnoha směrech velmi inspirativní.
Určitě, jedná se o skvělou zkušenost, za kterou jsem velmi vděčná.
|
|
|
Jako jednu z velkých výhod pobytu v Belgii pokládám možnost rychle ji celou procestovat. V horizontu dvou hodin se dostanete kamkoliv po celé zemi, což znamená, že nic nemusíte dlouze plánovat a připravovat. Když vás popadne chuť objevovat, můžete se o víkendu ráno, nebo dokonce kolem oběda rozhodnout a vyrazit na výlet do Gentu, Brugg, Antverp, Ostende, Liege a k večeru být zase doma. Historická centra v těchto městech nejsou příliš velká, a tak si v klidu vše stihnete projít. Pokud by vás už Belgie a její města trošku omrzela, jednodenní výlet zvládnete i do Paříže, vlakem jste tam z Bruselu za hodinu a půl, což je skutečně neuvěřitelné. Německo je taky kousíček, a tak podniknout výlet do Cách se taky určitě vyplatí. Navíc pokud nechcete, nikdy nemusíte jet sami, vždycky najdete spoustu dalších nadšených zahraničních studentů, kteří rádi vyrazí s vámi.
|
|
Určitě stojí za to navštívit Koninklijke Musea voor Schone Kunstenvan België v Bruselu, jehož součástí je jak sbírka starých mistrů, obzvláště rozsáhlá je samozřejmě kolekce nizozemských mistrů. Pokud vás ale láká spíše něco modernějšího, tak v podstatě pod jednou střechou se nachází sbírka Magrittových děl, spadající pod Magritte museum. Nevynechala bych ani Museum of Fine Arts v Gentu, či Groeninge museum v Bruggách s díly „vlámských primitivů“. Když už jsem zmínila Gent, tak při jeho návštěvě určitě nemůžete opomenout katedrálu sv. Bavona s Gentským oltářem, opravdu žádná reprodukce, kterou jsem doposud viděla, nedokázala nahradit ten zážitek a atmosféru, jako když jsem ho měla možnost spatřit naživo. Úchvatné.
Součástí výuky byla i předem naplánovaná sezení s pozvanými hosty. Osobně jsem měla možnost se například setkat s irskou spisovatelkou Anne Enright, během pořádaného autorského čtení. Dále jsme dostali pozvánku na vernisáž výstavy Europa Oxalá v Royal Museum for Central Africa v Tervuren, a v rámci výuky jsem měla možnost uskutečnit rozhovor s umělcem Aimé Ntakiyica, jež patřil mezi umělce kteří vystavovali právě na výstavě Europa Oxalá. Skutečně, pokud byl člověk dostatečně aktivní, zajímavých příležitostí se zapojit, či blíže se seznámit s uměleckou sférou bylo poměrně dosti. Sama jsem se zvládla propašovat na exkurzi předmětu, jež jsem vůbec neměla zapsaný, a to do KBR the Royal Library of Belgium, kde jsem měla možnost si prohlédnout jinak nepřístupnou část jejich vzácných sbírek tisků a kreseb.
|
|
Na závěr bych chtěla povzbudit kohokoliv, kdo by chtěl vyrazit do zahraničí, ale z různých důvodů ještě váhá. Samozřejmě, je zde spousta povinných formulářů, jež musíte přežít, a věcí jež musíte zařídit. Ale stojí to za to! Měla jsem možnost poznat tolik úžasných lidí a vidět tolik krásných míst. Ano, mohli byste si říci, že vycestovat na dovolenou se dá i tak. Ale pokud se stanete opravdu součástí jiné fakulty a žijete tam, otevře vám to úplně jiné možnosti a svět, který jen čeká, než ho prozkoumáte. A jeden praktický tip na úplný závěr. Pokud byste si pak vybrali Lovaň, tak určitě doporučuji si shánět bydlení co nejdříve.
|
|
|
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4