Erasmus je program studentských výměn se všemi státy Evropské Unie, který běží v EU již od poloviny 80. let. Česká republika se ho zúčastňuje od roku 1997. Výměny probíhají na základě bilaterálních dohod, podepsaných mezi jednotlivými fakultami UK a partnerskými univerzitami.
Je spolufinancován ze zdrojů EU a MŠMT ČR a byl vytvořen se záměrem podpořit vzájemné vztahy a spolupráci vysokých škol v rámci evropského prostoru, zkvalitnit jazykovou výuku, informovat o vzdělávacích systémech v různých zemích a dát vzdělání evropský rozměr.
Program Erasmus+ je nejsnazší způsob, jak vycestovat za studiem do zahraničí.
U studentů, kteří mají zájem o zahraničí pobyt, se obecně předpokládá schopnost komunikovat a studovat v cizím jazyce; při výběrech se zároveň zohledňují studijní výsledky během vysokoškolských studií.
Všichni studenti ucházející se o výjezd v rámci programu Erasmus+ se musí účastnit fakultního výběrového řízení. Hlavní výběrové řízení pro výjezdy v následujícím akademickém roce (v ZS nebo LS) probíhá vždy na jaře (březen). V případě dostatku financí a volných míst může být vypsáno i podzimní výběrové řízení (říjen) pro výjezdy pouze v letním semestru.
Kdo se může zapojit?
Student, který vyjíždí na studijní pobyt do zahraničí, musí být zapsán do akreditovaného bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu a bude po celé období studijního pobytu v zahraničí řádně zapsán ke studiu na Katolické teologické fakultě.
Studijní pobyt může absolvovat každý student od 2. ročníku Bc studia.
Studovat může prezenční, kombinovanou i distanční formou studia.
Studijní pobyty mohou trvat 2 – 12 měsíců.
Krátkodobé mobility doktorandů: 5 - 30 dní
Studijní pobyt mohou studenti absolvovat v každé zemi zapojené do programu Erasmus+ kromě České republiky.
Student musí být vybrán v řádně vyhlášeném výběrovém řízení.
Student může absolvovat studijní pobyt či praktickou stáž v zahraničí v součtu v celkové délce maximálně 12 měsíců za studijní cyklus (bakalářský, magisterský, doktorský). Může tedy absolvovat např. 6 měsíců studijního pobytu a 6 měsíců praktické stáže, či např. celých 12 měsíců praktické stáže. Vždy však platí limit 12 měsíců v jednom studijním cyklu.
Kam můžete vyjet?
Studijní pobyty probíhají na základě bilaterálních dohod podepsaných mezi KTF UK a partnerskými univerzitami. V případě, že student nenalezne na níže uvedeném seznamu vhodnou zahraniční univerzitu, může využít i bilaterální dohody uzavřené jinými fakultami UK. V tom případě je ale student KTF pouze náhradník a na studijní pobyt může být vyslán pouze tehdy, pokud úspěšně absolvuje výběrové řízení na KTF a místo není využito studentem fakulty, která má smlouvu řádně uzavřenou.
Na co si dát pozor?
Program Erasmus má několik pravidel, které je třeba dodržet. Pečlivě si proto prostudujte účastnickou smlouvu, kterou podepisujete.
Studenti pregraduálních studijních programů musí doložit získání 20 (Bc.) nebo 15 (NMgr./ Mgr.) kreditů.
Před návratem si v zahraničí opatřete originály dokumentů, které je třeba do Evropské kanceláře: "Transcript of records" a "Confirmation of Erasmus Period (CEP)" .
Zejména pokud vyjíždíte do zahraničí na dvousemestrální pobyt, myslete i na zdárné pokračování studia doma po návratu (nebytný počet kreditů pro postup do dalšího studijního cyklu, výběr "kompatibilních" předmětů k uznání, atd ...)
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
Thákurova 3, Praha 6, 160 00
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
číslo účtu: 32034061/0100
Identifikátor datové schránky: piyj9b4